Panenka číslo devět, levá zleva
Celkový stav: neduživý čili na pováženou. Odmítá spolupracovat. Patrně potíže s klouby (nevyužívá). Aha. Ulomená noha. Zle snáší známé druhy násilí. Zvláště nevhodná k opakovanému zalití do betonu. Na vlastní přání navržena k dobrovolnému sesunu ze skály.

Naše loď se kvasila u pátého stanoviště. Co se týče emocionální stránky věci, byla jsem pekelně nervózní. V náručí jsem tiskla knihu šíře dvousvazkové encyklopedie, kterou jsem zaníceně zamýšlela srazit k zemi cokoli, co se pokusí proklát můj osobní prostor. Pokradmu, protože to očividně nebyli žádní začátečníci, jsem se rozhlížela po přilehlých pasažérech. Imaginární hodiny, které naším směrem hrozily vteřinovou ručičkou a dvacet minut křičely, že v této scéně nesmí chybět, teď zádumčivě odkapávaly lidský pot. Přehrávají, poznamenala leklá rybička z uličky mezi sedadly. Byla jsem s to naklonit se témuž názoru. Po dvanácté hodině jsme se odrazili od chodníku a nikým nepozorováni vpluli do planetárního prstence Středních Čech. Číst zbytek článku.

Jedno z kouzel Prahy spočívá mimo jiné v prozaickém nekouzlu okamžitého okolí, jež se ve standardizovaném spektru genia loci nachází na zcela opačném konci. Nelze mu ovšem upřít vysokou míru půvabu a nezkrotné divokosti, která přichází s melancholií průmyslových zón. Kupříkladu v Brandýse se až začala třást skla našeho dopravního prostředku, neboť je těsně obklopilo nefalšované příměstské ghetto, a já jsem zbystřila smysly v naději, že zahlédnu domorodé vagabundy.

Naproti tomu Benátky, kam jsem se cílila, na mě dýchly romantikou první republiky. Že to tedy byl dech řádně zatuchlý. Skoro bych deklamovala:

Lepší sladká KAKOSKA
nežli doma rákoska

A tam se tak stalo, že jsem na pár dní přibyla do pohostinného Království seschlého křečka, rozkládajícího se údajně nad Jizerou (království, nikoli křeček), jemuž blahosklonně vládne čtyřměsíční Rocky Balboa, který během mého pobytu slynul mnou objeveným talentem převážně důstojně akceptovat omezení osobní svobody. Ale slinil přitom jako ďas. (případně jako Filip na big mek.)

Zde vynechávka. Zde rovněž. A tady se na mě na záchodě vrhla předoucí kočka…

PS: Teprve v benáteckém rustikálním muzeu hraček jsem pochopila, proč se z mrkacích panenek znepokojivě často stávají sérioví vrazi.

Post Navigation