citycloud

Máme pokoj s postelí, jejíž čelo se tváří jako dřevo z lodních beden, takže mi nad hlavou temně svítí nápis Ypres 1857, na záchodě je štětka ve tvaru samopalu a toaletní papír nám vytrvale zarovnávají do ozdobné špičky. My tři – já, M. a rudý flek č. 13. V Hamburku.

Celý den střídavě prší a svítí slunce, podle toho, co před sebou vichr zrovna přižene nad město a roztrhá nad bludištěm ulic a kanálů. Nejlepší jsou ty chvilky, kdy se spustí liják a ulice vyčistí od kapitulujících turistů, kteří před valící se vodou zabouchnou dveře kaváren a pekáren, s úlevou, jako by šlo o dveře do záchranné ponorky, a za sebou na chodnících nechávají ležet umírající deštníky s mnohačetnými zlomeninami. Celý den na zemi nacházíme jejich mrtvolky.

Tak nádherné město. V každé ulici, kterou vidím, bych chtěla bydlet. Dokonce i válející se pytle s odpadky jsou tu tak krásné, protože mají fialkovou barvu.

Rathaus, radnice s hýřivě vysokou věží, kterou se zoufalí turisté přešlapující na Rathausmarktu marně snaží ohnout do foťáku, Chile Haus jako bytelná hamburská verze vychrtlé newyorské žehličky, stará cihlová skladiště Speicherstadt, jejichž podmáčené sklepy krutě nadšeně míjejí výletní lodě projíždějící kanálem, nové skleněné HafenCity a nádherná Elbphilharmonie, která vypadá trochu jako drahokam vystavený na podstavci, trochu jako kotvící plachetnice a trochu jako okousaný dort – podle toho, odkud ji zrovna vidíte. A v dálce, v přístavu na druhé straně řeky, neustále hučí stádo jeřábů, které si místo s kostičkami z lega hrají s barevnými kontejnery.

Kostel svatého Mikuláše je vykuchaný schválně, jako tradiční tklivá německá vzpomínka na britské bomby, ale i zřícenina musí být udržovaná správně zřícená, a tak celá věž olezla lešením. Vichr nahoře po nás střílí úlomky zdi.

Landungsbrücken a jdeme na děvky. 😀 Promočený Reeperbahn. Přestává pršet a o to víc se piští na blikajících atrakcích Hamburger Domu. Na ozdobných žárovičkách na ruském kole zůstávají dešťové kapky, ale uvnitř je sucho. 5 otoček za 5 eur, to je fér. Na zábavu plebsu opodál přísně dohlíží obří Bismarck. Pro sladký hamburský popkorn se sem zítra ještě dvakrát vrátíme. Ulička skladatelů a večerní projížďka kolem ZOO pro rajčatové penne.

Alternativní ráno v počmáraných ulicích Altony, Guten Morgen, lieber Leser. OZM Gallery je zavřená, takže zbývá skutečný street art a Wagenplatz Zomia under construction a řemdih z dopravních kuželů. Píšou tu po zdech o Erdoganovi. Nejlepší hasičská zbrojnice ever.

Ulička hříchu u Reeperbahn, trochu mi připomíná papírové kulisy Divokého západu z westernů, ale všude je zavřeno a boží klid, jenom uklízeči a uklízečky mopy čistí upocená čela svých podniků po náročné noční jízdě. Někteří musí použít hadici, aby to smilstvo vypudili ven. 😀 Na hlavní třídě ale Velikonoční neděli nesvětí všichni, a tak míjíme skupinku rozpačitých chlapců, kteří zjevně touží navštívit jeden z otevřených podniků, ale nakonec mají odvahu jen na to, aby se před ním hromadně vyfotili. 😀 😀 Opilci se smějí na hovno, které policejní kůň jako by nic odložil, když procházel kolem.

Na stadionu u parku Planten un Blomen se chystá zápas, z lavičky slyšíme zahajovací řev fanoušků, kteří se ještě před chvílí s šálami hemžili ulicemi jako pruhované housenky. Teď je na pár hodin klid. Dlouho sedím u rybníčku s kachnami a husami pod televizní věží, pak M. donese úlovek. Zjišťuju, že nesnáším kari a že to v případě currywurstu nepřebije ani ten “wurst”. Na konci Schanzenparku se do nás pouští kroupy, ale jsou pryč, ještě než dojdeme k pouličnímu dýdžejovi.

Večer u jezera Alster rozseknutého Kennedybrücke a Lombardsbrücke na malou vnitřní část uprostřed města a velkou vnější. Nejzábavnější na tom pohledu je ale bagr bourající dům na protější straně jezera. Když jsme jeli kolem, všichni sledovali ničení, místo toho, aby obdivovali to, co ještě stojí. 🙂

Rajčatové penne se dneska nevaří, protože italské bistro ctí svátek. Město je v sedm mrtvé. Nakonec mi hrdinný M. přinese nejlepší salát, který natrhal na louce KFC, a sám sní pochybnou šlichtičku z asijské restaurace.

K účtence ráno dostaneme dva velikonoční zajíčky.

catch-of-the-day

maritimes

mrtvy-destnik

wildes-fraulein

trik

kotvicka

elbphilharmonie2

deichstrasse

sedmikrasky

wilko-wagner

chrlic

paintball

arc

adie

ruske-kolo

fajn-dvere

peterstrasse

vecer-v-parku

guten-morgen

sipky

the-wall

vybeh

feuer

zomia

remdih

coll-hamburg

nobody-in-it

boule

Post Navigation