Ledové zábradlí se s jemným kovovým nádechem obtočilo kolem stejně studené ruky. Křičí tu ohlušující vichr. Jediné slovo by nebylo slyšet, pokud by ho zde snad teď někdo vyslovil. Svou ohromnou silou si pohrává se stromy, jejichž nahé obrysy se potácejí na zlověstně tmavnoucí obloze, jak se jen jeho malichernosti zlíbí. Odnáší všudypřítomné hlasy, vytlačuje i tiché myšlenky a volná místa halí do sladce hysterického zpěvu.

Tam dole pod srázem je klidný večer po čerstvém podzimním dni, lidé se již vrátili do teplých domovů a možná teď právě sedí u večeře. Do houstnoucí tmy blikají barevná světýlka. Vpíjí se do sebe, tvoří nejrůznější obrazce od jednoduchých čtverců až po mnohoúhelníky celého městečka, aby se pak znovu rozverně rozsvítily nebo se jen pokorně tetelily ve Stínu. Zářivé koule pouličních lamp dohlíží na pohyblivé body pod sebou.

Žlutooranžovou monotónní řadu najednou rozčísne modrý záblesk. Naléhavé houkání spěchající sanitky se po větru nese až sem. Auto kličkuje potemnělými ulicemi, pak se ztrácí z dohledu společně se slábnoucími dozvuky svého volání.

Prokřehlé tělo, které pod nápory zimy pomalu ztrácí svůj život, pocítilo další závan lezavého chladu.

Lucerničky dole znovu vesele mrkají, dohromady se tváří jako šťastný nazdobený vánoční stromeček s řetězy elektrických žároviček a s lesknoucími se třpytkami. Jsou nadmíru přesvědčivé.

Stačilo by tak málo, jen jednou nohou nakročit dopředu, přiblížit se k těm neuvěřitelně vzdáleným světlům, jen na malou chviličku šlápnout do zrádné tmy, a pak, pak se dotknout nebe…

Nad městem, z uhlové oblohy zírají dvě modré oči. Dva prázdné otvory ve tvaru mandlí upínají svůj zlý, krutý zrak přímo sem, na tělo, choulící se u zábradlí nad vysokým srázem. Proč se tak hloupě díváte? No tak, nechte toho, slyšíte? Pronikavý pohled nemilosrdně, znovu a znovu, s diamantovou tvrdostí řeže a dobývá se až k bolavému nitru, jež se pokusilo ukrýt v rachotu běsnících živlů.

Bolest pominula, necitelný vítr uhnětl z očí jen dva beztvaré kousky husté oblohy.
Rozpršelo se.

Listopad 2006

Post Navigation