Namísto bilancování jsem se rozhodla vytáhnout z útrob tvora Úryvkoida a sem našrotovat deset plus jeden výrok ze schraňovaných pokladů, které jsou více či méně či vůbec ne signifikantní, ale prostě se nachomýtly do mého minulého roku a omočily se v kontextu (a zatuhly tam). Tímto děkuji všem jejich slovutným autorům.

Potíž s luskáním prsty je v tom, že nikdy nevíte, kam to nakonec povede…
Tao Terry

Byl to hostinec a uvnitř si lidé užívali nebo se chovali tak, jak se chovají sedláci, kteří většinu času tráví ve společnosti zelných hlávek a pak si jdou vyhodit z kopýtka.
Terry Doktor lidských duší

“Praha,” řekl jsem a přikývl. “To je prej touhle dobou někde v Československu.”
“No vlastně v České republice. Filip to zdůrazňoval. Slovensko šlo do háje a není ani zpola tak hezký. Objednal hotel někde v centru.”
Hugh Zabiják

“Podívejte se na Munchovu linku…kdyby byla jen o něco veselejší, bylo by to tak veselé jako Josef Čapek.”
DJ Novotný

“Napadly tě svinské teroristické buňky,” povídá taťka. “Bude se muset provést biopsie, aby se vidělo, kdo tam vevnitř způsobuje tu neplechu. Neví se, jestli to jsou šíité nebo sunnité, možná velká zvířata Al Káidy. Ale buď v klidu, my s nimi zatočíme.”
Mateřské znaménko

“Znáte ty skínheady?”
“No, fčeráá byli tady už, pané.”
“Já myslim, jestli je znáte z dřívějška? Jestli ste je včera viděli poprvý, nebo už vyhrožovali dřív? To myslim.”
“Já nerozumjet čéský.”
“Viděl je – dřív – vy? Někdy?”
“Nikdy nefiděl dřív.”
“Hmm. A jak vypadali? Jak…obličej, ksicht?”
“No, hlavy bez hlavy jako. Bez flasů, tedy.”
Falešná Vietnamka

Je to jako pohádka o králi, který nosil batoh s knihami i na záchod, aby byl moudrý. Já, hlupák, táhnu do Indie deset bichlí, které se mi navíc do všeho pletou. Když pokuřuju na římse a čekám na rozednění, Sartre mi z pařížské kavárny vysvětluje: “Existovat, znamená pít bez žízně.”
Poeta 190 cm

“Víte, že při přechodu od elektrických přímotopů na vytápění palivovým dřevem můžete podle nejčerstvějších propočtů za rok ve starším domě ušetřit až 40 tisíc korun? K tomu ovšem potřebujete spolehlivou řetězovou pilu, která se už stala stejně nepostradatelným vybavením domu jako třeba sekačka.”
Bezejmenný eskamotér

Byla to jen spousta odpadků, ale vařil z nich skutečný mistr. Úžasné. Člověk musel obdivovat způsob, jakým byla dokonale nevinná slova zdeformována, rozporcována, přemleta a zbavena svého původního významu a smyslu a vyslána šlapat špinavý chodník pro Nadosaha Pozlátka, i když slovo “synergistický” bylo nejspíše děvkou už od začátku.
Terry jazykofilos

Novinové i časopisecké písmo nicméně skýtá jedno zásadní úskalí: Redakční rada bývá tvořena vysoce vzdělanými literáty, filosofy a vůbec lidmi, kteří mají na grafický design velmi vyhraněný názor a nedají si nic vymluvit. Čím více universitních titulů, tím horší estetický cit, to jsem si ověřil při několika příležitostech, jejichž výsledkem byl zpravidla návrat k písmu Times.
Pan abecedník věčný

A ještě jedna sdílená moudrost pana Terryho:

“Tak na čí straně ten chlápek je, seržante?” zajímala se Apolena.
“Nevím. Já jim prostě nevěřím. Takový ignoruju. Nemluvím s nima. Nikdy nemluvte s lidma, kteří si věci zapisují. Vojenské pravidlo…”

Post Navigation