Chyběl mi dobrý skutek, a tak jsem studujícímu technikovi “zachránila život” neohrabaným fejetonem.

Sněhová vánice nabírá druhý dech. Neduživý mladík s hubenou pomlázkou, na níž se kroutí několik houževnatých pentlí, se potácí po opuštěném chodníku. Pestrobarevná vejce, nikým nerušena, jedno po druhém opouští mladíkovu pootevřenou kapsu. Právě když poslední vajíčko sklouzne do rozbředlého sněhu, zarazí se koledník o nejbližší plot a vyblinká “koledu” do záhonu s žluťoučkými narcisy. Netřeba dodávat, že květinám dnes, nikoli poprvé, zmrzl úsměv na rtech.

Nelze pochybovat, křesťané oslavili “zmrtvýchvstání”, pohani jim opakovaně připíjeli na zdraví a přišlo jaro do vsi. Další Velikonoce, spojující v sobě prastaré přírodní zvyky i náboženské tradice, se zdárně prohnaly našimi končinami a žaludky.

S trochou staromilského škarohlídství by se mnozí z vás mohli otázat, kdepak že jsou ony avizované tradice. Chcete-li, ukážu vám cestu k nejbližšímu supermarketu, který se na svátky vskutku poctivě připravil. Před našimi zraky nabobtnal od podzemních garáží až po strop hopkajícími čokoládovými zajíčky, jakoživými kuřátky, jakož i beránky s polevou a rozkošnými dekoracemi všeho velikonočního druhu. Snad jen postit se na Velký pátek zapomněl.

Skoro se zdá, jakoby do přeplněných měst pomlázka už nepatřila, jakoby pevně zakořenila v papírovém světě starých zažloutlých pohlednic. Není ovšem třeba cestovat světelné dálky do jiných století – Dáte-li se některým směrem pryč od začouzených paneláků, dříve či později narazíte na nějakou tu přívětivou vesnici, rozjařenou baštu velikonočního hodování, útočiště zašlých tradic a lidového veselí. Ačkoli ani zde vám nikdo nemůže slíbit, že na některém venkovském rohu nenarazíte na sladkého zajíce ze supermárketu.

A proč vlastně tolik zášti vůči strategii růžolící komerce? Ostatně vždyť i ten nevinný králík a jeho lesklá armáda patří k modernímu folklóru naší usměvavé společnosti přikyvujících hlav. A když ho pěkně poprosíte, možná vám zastříhá oběma ztuhlýma ušima. Pozor, je to speciální sváteční nabídka!

Post Navigation