V souvislosti s mým (řekla bych ještě velmi mírným) článkem ohledně výstavy mrtvých těl jsem byla nařčena, že nemám co mluvit o něčem, co jsem osobně na vlastní oči neviděla. Dokonce mi bylo řečeno, že lidé a zvířata se zabíjejí běžně a nikomu to nevadí, takže nějakých dvanáct nebo kolik mrtvých Číňanů navíc už nikoho nevytrhne. To mi připadá tak hloupé, že se komentáře raději vzdám. Anebo ne, alespoň stručně jenom pár poznámek.

Člověk s podobným názorem jím dává dost neohrabaně najevo, že pro něj vlastně není důvod proti čemukoli brojit. Že není důvod něco, co se nám nezdá vhodné, pošlapat a odsoudit, když existuje dlouhá řada jiných hrozných špatností. Najděme si alibi, ukažme prstíkem někam do neurčita, u nás na světě je vždycky šance, že se do něčeho strefíme. Proč to ale vůbec děláme? Co chceme zakrývat? Že jsme prach(s)prostě zvědaví a zajímá nás a fascinuje tahle kontroverzní “smrtící” akce? Chceme být drsní, chceme se ohánět svou vlastní “čerstvostí” a pokrokovostí? Zvířata jsou zabíjena a to je problém. Lidé se vraždí a to je problém. Takže když už nám padá na hlavu tolik problémů, utečeme před nimi, když si zaplatíme vysoké vstupné, abychom podpořili výstavu mrtvých, jejichž souhlas s účastí v tomhle posmrtném cirkuse možná nikdy neexistoval? (Mně koneckonců stačí podívat se na oficiální stránky výstavy – už sám pohyblivý úvod mi připomněl groteskní scény z některého toho pochybného mrtvolného hororu).

Doslechla jsem se, že nějaký původ a důvod je stejně vedlejší, protože Číňanů je moc a bez té trošky se svět ani Čína nezblázní. Je mi smutno, když podobné názory mají dokonce tak mladí lidé, ta generace pokroku, kteří jsou už natolik zploštělí. Jestli to takhle půjde dál, začneme se prý místo angličtiny učit čínštinu, jako se naši rodičové šprtali ruská slovíčka, protože Čína bude velet, neřkuli vládnout. Pochybuji sice, že k takové situaci dojde, tak jako tak je ovšem krajně tristní vypouštět podobně nevhodné poznámky na adresu obyčejných Číňanů. Že s Čínou dneska obchoduje kdekdo, to je známá věc. Že Čína si neláme hlavu s nějakými lidskými právy, svobodami a veškerým podobným balastem, jakbysmet. Jedna věc prý je politika a druhá obchody a tyhle dvě věci údajně není dobré směšovat. A nedělají náhodou dobré obchody dobré přátele? Oni u těch stolů totiž Číňané sami nesedávají.

Post Navigation