Můj projekt na udržení zdravého rozumu během tří posledních rozhodujících týdnů (na další tři poslední rozhodující týdny budu muset vymyslet něco nového). A tak jsme chodili po uzavřené obci a hledali to, za čím by nás to přirozeně táhlo i v cizím městě, ve kterém bychom byli na výletě. Spousta exponátů je teď zavřená za zdmi muzeí a galerií, naštěstí pořád jsou tu i takoví umělci, kteří tvoří a vystavují v plenéru, a jiní, kteří svoje dílo šoupnou alespoň za výlohu nebo vystrčí na dvorek. Díky za ty dary.

Komořanská, Modřany

Extrémně nepřívětivé místo. Úzká silnice, po které se proti sobě ženou rachotící auta (protože každý chce mít tenhle úsek co nejrychleji za sebou), lemovaná titěrnou šnůrkou chodníčku, na jedné straně oplocená stavba, kde se zrovna lijou základy budoucího rodinného štěstí v bytech 2+kk+km+kp (kuchyňský kout, kus města, kus přírody), a na druhé jako zjevení tahle božská oprýskaná zeď, kterou se prochází do jiných dimenzí.

Vitríny Frýdlantská, Ďáblice

Z bývalé družstevní prodejny Včela na ďáblickém sídlišti vzniká Úl (to je mimochodem vtipné a taky výborný paradox), komunitní prostor, jehož součástí budou i výstavy. Jedna už ve výlohách visí – tři fotky Štěpána Jílka ze série Mimo sezónu dokumentující nostalgickou náladu po létě opuštěných bazénů, houpaček a rekreačních objektů, kolem nichž podzimní mlha pomalu požírá i ty poslední zbytky ozvěny veselých hlasů a smíchu.

Mezi Vodami, Modřany

Kilometr umění. Prý asi nejdelší legální graffiti zeď v Praze. Nějaká ta čmáranice, ale taky velmi dobré procentuální zastoupení skvostů.

(⬆️ Mé oblíbené dílo… 🤓😀)

Kampa, Malá Strana

Museum Kampa je tak hodné, že nechává otevřené nádvoří, kde svoje potkany, kostnaté prstíčky a jiné sochy aktuálně vystavuje Kryštof Hošek. Vedle u řeky se v bahně tradičně hrabou Černého miminka.

Barrandovský most

Další neutěšená lokalita, která se dá sprejováním jedině vylepšit. 😀 Prý je to tam na malování fajn, protože ve všech těch podchodech a pod schodišti je v létě stín a taky tam neprší, ale vyzkoušeno to nemám, takže kolik sprejů z deseti by tomu dal Graffiti Street Journal, to bohužel nevím. 😀 Z naší zkušenosti bych ale dodala, že minimálně pro návštěvníky mohou místo trochu kazit sportovci, kteří ustavičně proudí po cyklostezce podél Vltavy v těsné blízkosti posprejovaných ploch a přes koňské klapky na oči (aby viděli jen cíl) nevidí napravo ani nalevo, takže nechápou, že zrovna projíždějí galerií. 😉

V Úžlabině, Strašnice

Aspoň kousíček Berlína! Před hotelem ve Strašnicích stojí od roku 2018 kraťoučký kus Berlínské zdi. Na jedné straně je portrét západoněmeckého ministra zahraničí Genschera, který v roce 1989 pustil východoněmecké uprchlíky ze zahrady pražské ambasády na západ.

galerie Fasáda, Divadelní, Staré Město

Když v tom domě tehdy vybuchl plyn, spousta mých spolužáků byla zrovna ve škole, co stojí hned vedle, a tak to měli i se zážitkem. Dům se zdá být pořád trochu poničený, ale teď z něj udělali galerii a do oken místo skleněných tabulek zasadili umělecká díla.

Těšnov, Nové Město

Legální graffiti stěna před budovou Ministerstva zemědělství kousek od Florence. Zdejší tvorba mě až tak neuchvátila, ale živě se tam zrovna malovalo, takže příště to tam jistě bude vypadat zase úplně jinak.

Na Hrázi, Libeň

Na Palmovce mají Hrabalovu zeď s Hrabalem, jeho kočkami a úryvky z jeho knih. Ale! – jen o kousek dál už několik let celkem úspěšně přežívají obrazy brazilské autorské dvojice Jana Joana & Vitché.

Chorvatská, Vinohrady

Nedaleko naší oblíbené kavárny je tahle výborná mozaika hlav. Umělci ze skupiny Free Mozaik ji zde nainstalovali v roce 2014.

galerie Vzlet, Holandská, Vršovice

Do nové vršovické galerie se zatím nemůže, Kryštof Kintera se ale rozhodl nečekat a se sousedy se dal do řeči prostřednictvím receptu, který hodil na fasádu. Jde na to přes jídlo, což je chytré. 😉 Akorát ten cukr je podle mě ve štrúdlu navíc… A přesně takhle se vyvolává umělecká diskuze!

galerie ProLuka, Vršovice

V Bezručových sadech teď aktuálně vystavuje svoji “Limited edition” brněnský umělec Timo. (PS: F*ck Babiš bylo bohužel – stejně jako dílo – také z obou stran.)

Pragovka, Vysočany

Od naší poslední návštěvy zase přibylo něco nového. 👍

Smíchovské nádraží

Seydlerova, Stodůlky

Do Stodůlek jsme původně jeli na venkovní výstavu Nežádoucí okamžiky probíhající před galerií Czech Photo Centre, ale setkání s Černého Trifotem bylo velmi příjemným bonusem. Jen eMkoň byl trochu rozmrzelý, protože když mi chtěl dokázat, že ho Trifot sleduje, ten měl všechny své oči zrovna jen pro mě. 😁

Trafo Gallery a okolí, Holešovice

Před Trafo Gallery v Holešovické tržnici mají sochu dvou malých závisláčků, kterým domlouvá socha paní Rudi. Ale je to jako mluvit do… dutých (a to oni – naneštěstí – opravdu jsou). 😉

Vltavská, Holešovice

Něco tam pod tím bylo!

Štvanice, Holešovice

Na tohohle “strážce nemrtvého ostrova” jsem koukala pokaždé, když jsme přejížděli přes Hlávkův most, teď máme konečně společnou fotku.

Enterprise Office Center, Pikrtova, Nusle

Sprcha jménem Žirafa nesmí chybět. #korporattakyrad…umeni Společnost jí dělá opodál stojící souhvězdí Pasažérky.

Radlická, Jinonice

A nakonec tu máme ochutnávku od nejmladší generace. Zdi kolem Radlické totiž vyzdobily děti z nedaleké ZŠ Tyršova. K vidění jsou hlavně různé vesmírné výjevy, mimozemšťané, astronauti a taky trochu znepokojující množství únosů krav. 😀

Post Navigation